تبلیغات
نیم من + شما - شورای شهر؛ محل خدمت، یا آوَردگاه سیاسی؟
نیم من + شما
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : م ساغری
نویسندگان
نظرسنجی
چه نسبتی به خانم «کاترین اشتون» می دهید؟
برچسبها
در یکی از سایت ها مطلبی زده شد از جناب آقای دکتر مطیع ( از استاد دانشگاه صنعتی اصفهان )
لازم دیدم که طی یادداشتی جوابی برای ایشان ارسال شود
دوستان برای مطالعه متن آقای مطیع و همچنین نقد آن به سایت رویش نیوز مراجعه فرمایید (یا اینجا را کلیک کنید)  :

دوست گرامی جناب آقای مطیع در یادداشتی که در پایگاه خبری تحلیلی رویش منتشر شد، پیشنهادی کردند که ظاهراً خیلی هم مورد استقبال کاربران قرار نگرفت. اما از آنجا که این پیشنهاد را معرف نوعی بینش تلقی کردم، این یادداشت را می‌نویسم تا در معرض نظر کاربران محترم و آن نویسنده ارجمند قرار گیرد.

1- در آغاز بهتر است که ببینیم اصولگرایی برای ما تعریف شده است؟ طیف گسترده‌ای با سلایق گوناگون خود را اصول‌گرا می‌دانند. پس ما با یک گروه مبهم با تعریفی نامشخص روبرو هستیم. برای مثال مواضع همه‌ی اصول‌گرایان در برابر حادثه‌ی مهم فتنه‌ی 88 یکسان است؟ آیا مواضع تأمل برانگیز برخی از افراد منتسب در راستای مواضع اصول‌گرایان ارزیابی می‌شود؟ و ....

پس نخست جناب آقای مطیع باید تعریفی برای اصول‌گرایی ارائه کنند تا بر مبتای آن بشود شاخص‌هایی را برای فهرست‌بندی این گروه طراحی کرد.

اما اگر منظور ایشان کسانی هستند که به هر صورت با عنوان اصول‌گرایی مطرح شده‌اند - هرچند که واجد ویژگی‌های آن نیستند - موضوع را باید به گونه‌ای دیگر نگاه کرد.

2- از سوی آقای مطیع چه تضمینی وجود دارد که حضور یکدست اصول‌گرایان در شورای شهر به نفع شهر اصفهان باشد؟ گو این که باید اندیشید که آیا اصولاً شورای شهر محل وزن‌کشی سیاسی است یا محل خدمت؟ آیا در ده سال گذشته حضور یک طیف خاص چه ویژگی برای شورای شهر اصفهان ایجاد کرده است؟ آقای مطیع که دستی بر آتش مسایل فرهنگی دارند، بفرمایند که حرکت‌های فرهنگی ده ساله اخیر را تأیید می‌کنند؟ آیا مردم، خدمتگزار می‌خواهند با فقط به سلیقه‌ی سیاسی اشخاص توجه می‌کنند؟ شاید برای فعالان سیاسی اولویت نخست، گرایش سیاسی نامزد باشد، اما مردم که ولی نعمت انقلابند، (1) نخست به روحیه‌ی خدمتگزاری و نوکری می‌اندیشند.

3- «سردرگمی مردم ولایت‌مدار» عبارتی است که ستیز معنایی دارد! مردمی که ولایت‌مدار باشند، راه را گم نمی‌کنند و سردرگم نمی‌شوند. به فرمایش قرآن کریم: وَ الَّذینَ جاهَدُوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا (2)

4- ورود افراد منفرد ناشناخته را به این شرکت سهامی! خطر دانسته‌اید. درکجای مبانی ارزشی چنین چیزی وجود دارد؟ و این خطر متوجه چه کسانی است؟ گفتمان سوم تیر که همه‌ی ما به آن می‌نازیم، ردّی بر چنین بینشی است. بگذارید در کنار طیف‌های سیاسی‌کار، افراد مستقل هم به عرصه‌ی خدمتگزاری وارد شوند و توان خود را بیازمایند.

5- طرح تصاحب دو سوم کرسی‌های شورای شهر برای یک سلیقه‌ی سیاسی با همه‌ی ویژگی‌های کودکانه‌ای که دارد، برای برخی فعالان سیاسی شیرین است. اما باید دانست که نه فقط یک سوم، که تمامی 21 کرسی شورای شهر، محل رقابت و اختلاف سلیقه‌ها هستند. و مردمند که در نهایت هوشیاری، بهترین خادمان را که پای‌بند به نظام و ولایت باشند، برمی‌گزینند. به راستی این نوع تفکّر محل نقد است که عده‌ای خود را برتر از مردم بدانند و بخواهند برای مردم تصمیم‌گیری کنند.

امام علی (ع) به مالك اشتر، نماینده‌ی خود در مصر، مى‏فرمایند: «و ایاك و الاستئثار بما الناس فیه اسوة‏». بپرهیز كه چیزى را كه مردم همه در آن با یكدیگر برابرند، بیشتر به خود اختصاص دهى. (3)

رأی نخبگان با رأی مردم چه تفاوتی دارد؟ به علاوه نخبگان نیز باید رأی خود با مشورت مردم و البته بر مبنای عقلانیت و مصلحت واقعی جامعه تنظیم کنند. خداوند به رسول خود می‌فرماید: «و شاوِرْهُمْ فِى الْاَمْرِ». (4) و در امور با آنان مشورت نما.

تجربه‌ی انتخابات گذشته نیز نشان داده که گاه نخبگان تصمیمی می‌گیرند و مردم به گونه‌ای دیگر. نمونه‌ی آن انتخابات ریاست جمهوری 84 بود که با وجود نشست‌های مکرر و کارگاه‌ها و لابی‌ها، نامزد مورد نظر اصول‌گرایان - به معنای حزبی و قبیله‌ای آن - کسی بود که مورد اقبال مردم واقع نشد و رأی مردم بر کسی قرار گرفت که شعارهای آرمان گرایانه‌ی وی را مقام معظم رهبری تأیید فرمودند. (5)

6- خواسته‌اید که مردم «لیستی» رأی دهند. امیدوارم روزی چنان رشد سیاسی در نخبگان ما ایجاد شود که چنین توقّعی از مردم فهیم نداشته باشند. به سخنان حضرت امام خامنه‌ای درباره‌ی انتخابات دقت کنید:

«توصیه‏ى من به مردم، چه در این انتخابات‏ و چه در انتخاب‌هاى دیگر، همیشه این بوده و هست كه سعى كنند به معناى حقیقى كلمه گزینش كنند. یعنى كسانى را كه مورد اعتمادشان هستند و كسانى را كه مى‏دانند در صورت انتخاب شدن، وظایف نمایندگی‌شان را به درستى انجام خواهند داد، بشناسند و با رأى خود، آن‏ها را به مناصبى كه این انتخابات براى آن مناصب به وجود مى‏آید منصوب كنند؛ چه در انتخابات مجلس، چه در انتخابات شوراها و چه در همه‏ى انتخاب‌ها.»(6)

ایشان تحقیق را لازم می‌دانند. گر چه ممکن است عده‌ای از مردم احساس عدم بلوغ کنند و نیاز به دستگیری داشته باشند که این فهرست‌ها برای آن عده مناسب است، و برای آنها حکم مشورت از دانایان را دارد، ولی عموم مردم را باید به اندیشیدن و تحقیق و تعمّق تشویق کرد، نه لیستی رأی دادن. سلایق گوناگون خود را در معرض قضاوت مردم می‌گذارند و مردم هستند که انتخاب می‌کنند. چرا می‌اندیشیم که ما می‌توانیم در کارگاه‌ها جلسه بگیریم و لابی کنیم، و مردم را با قیود کوناکون به اطاعت از سلیقه و نظر خود محکوم نماییم؟ آیا این نوعی خود برتر بینی نیست؟ امام علی (ع) در نامه‌ی خود به فرماندار آذربایجان چنین می‌فرمایند: «و ان عملک لیس لک بطعمة و لکنه فی عنقک امانة و انت مسترعی لمن فوقک.» (7)

«مبادا چنین پنداری که امارتی که به تو سپرده شده، شکاری است که به چنگ افتاده است، نه! بلکه امانتی است که به گردنت گذاشته شده است و مافوق تو رعایت و نگهداری حقوق مردم را از تو می‌خواهد.»

در فرمان معروف حضرت به مالک اشتر آمده است که : «و لا تقولن انی مؤتمر آمر فاطاع فان ذلک ادغال فی القلب و منهکة للدین و تقرب من الغیر.» (8)

«مگو من اکنون بر آنان مسلط هستم، از من فرمان دادن است و از آنها اطاعت کردن که این عین راه یافتن فساد در دل و ضعف در دین و نزدیک شدن به سلب نعمت است.»

افزون بر این، گروه‌ها و افرادی که این گونه توقعات را از مردم دارند، پاسخ دهند که در برابر وظیفه‌ای که برای مردم در رأی دادن به فهرست خود قائلند و گاه آنان را در رودربایستی «حجت شرعی» نیز قرار می‌دهند، چه حقی برای مردم قائلند؟

اصلاح‌طلبان که هیچ، شما دوستان اصول‌گرا، شده یک بار در همین رسانه‌ها از مردم درخواست کنید که آی مردم! دستور بدهید که ما باید چه خدمتی برای شما انجام دهیم؟! آیا تکلیف ما رأی گرفتن از مردمی است که از فردا دیگر حق اظهار نظر ندارند و ما سواریم و آنان پیاده؟!

مولا علی (ع) می‌فرمایند: «حق به سود کسی جریان نمی‌یابد، مگر آن که به زیان او نیز جاری گردد و حقی از دیگران بر عهده‌اش ثابت می‌شود. (9)

استاد شهید مطهّرى نیز در خصوص حقوق مردم و حکومت از نگاه نهج‌البلاغه، مى‏گوید: «در منطق این کتاب شریف، امام و حکمران، امین و پاسبان حقوق مردم و مسئول در برابرآنهاست. از این رو، (حکمران و مردم) اگر بناست یکى براى دیگرى باشد، این حکمران است که براى توده محکوم است، نه توده محکوم براى حکمران.» (10)

7- برای جلوگیری از تفرقه بهتر است همه به آرمان‌ها پای‌بند باشند و گرد محور ولایت فقیه وحدت کنند. کسی هم به زور احساس تکلیف نکند! صحنه‌های تکلیف فراوان است و بارهای بر زمین مانده بسیار، آنان که این قدر احساس تکلیف می‌کنند، هر یک خود در گوشه‌ای مشغولند. پس بیندیشید که کجا می‌توانند مفیدتر باشند. اگر این تفکر را جا بیندازیم که شورای شهر محل نوکری مردم است، آن گاه سیاسی‌بازان حرفه‌ای و قبیله‌گرایان کناره می‌گیرند و راه برای حضور شیفتگان خدمت باز می‌شود.

8- دوست عزیز! بگذارید تصمیم‌ها میان مردم گرفته شود، نه پشت درها و در کارگاه‌ها! (بخوانید لابی‌ها!) سبک انتخابات ما نیز مانند سیک زندگی‌مان باید اسلامی باشد، نه مانند کشورهای غربی، حزب‌ها تصمیم بگیرند و مردم رأی بدهند. این روش گر چه دمکراتیک است، اما فاقد ویژگی‌های معنوی است، و نقش مردم را کمرنگ و بی‌مقدار خواهد کرد.

باز تکرار می‌کنم که «شورای شهر محل خدمت است، نه وزن‌کشی سیاسی!»

«ان الله یأمرکم ان تؤدوا الامانات الی اهلها» (11)

«خداوند به شما فرمان مى‌دهد كه امانت‌ها را به صاحبانش بازگردانید.»


 

*****************************

(1) حضرت امام خمینی (ره)، صحیفه امام، ج‏18، ص: 280

(2) سوره مبارکه عنکبوت، آیه 69

(3) نهج‌البلاغه، فیض‌الاسلام،نامه 53.

(4) سوره آل‏عمران، آیه 159

(5) بیانات در دیدار رئیس جمهور و اعضاى هیئت دولت، 8/6/89.

(6) مصاحبه در دومین دوره‏ى انتخابات شوراى اسلامى شهر و روستا، 8/12/81.

(7)نهج‌البلاغه، فیض‌الاسلام، نامه 5،

(8) نهج‌البلاغه، فیض‌الاسلام،نامه 53.

(9) نهج‌البلاغه، فیض‌الاسلام،خطبه 207.

(10) شهید مطهرى، سیرى در نهج البلاغه، نشر صدرا، قم، چاپ دهم، 1372، ص 128.

(11) قرآن کریم، سوره نساء، آیه 58.


نوع مطلب : فرهنگی، سیاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 28 اردیبهشت 1392
شنبه 25 شهریور 1396 08:32 ب.ظ
I feel this is one of the most significant info for me.
And i'm glad studying your article. However want
to remark on few normal issues, The web site style is perfect,
the articles is in point of fact great : D. Excellent activity, cheers
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:35 ب.ظ
Good post. I learn something new and challenging on sites I
stumbleupon every day. It will always be helpful to read content from other authors and practice something from other web sites.
شنبه 4 خرداد 1392 06:36 ب.ظ
سلام
تحلیل خوبی داشتید فقط میخاستم بدونم مدلی که به جای حزب پیشنهاد میکنید دقیقا چگونه است.در ضمن تو سایت رویش به نام مهدی ساغری ثبت شده!در آخر سایت صراط نیوز هم بسلامتی فیلتر شده جدیدن!
م ساغری

سلام
1 - حزبی نگری ، به هیچ وجه نظر مطرودی نیست ولی در جایگاه خود
در جایگاهی مانند شورای شهر ، نقش جریان های حزبی محلی از اعراب نیست
لیکن هدف در نوشتار حقیر ، تحقیق بر صلاحیت افراد مختلف است
به عنوان مثال :
شهر اصفهان بعد از الحق خوراسگان احتیاج به 21 نفر دارد
در شورای شهر اصفهان 19 کمیسون اصلی و فرعی وجود دارد که بایستی راهیابی افراد براساس تخصص و تفکرات آنان باشد
چیزی که باید برای انتخاب شایسته شورای شهر درنظر داشت :
شورای شهر محل خدمت افرادیست که فکر و نظر دارند ولی ابزار اجرایی ندارند
2 - مشکلی نیست ، تضاد اسمی وجود نداره ...!
3 - بله امروز سایت صراط نیوز فیلتر شد که جایگزین از سایت مشرق نیوز است
یکشنبه 29 اردیبهشت 1392 05:37 ب.ظ
انقدر در این بحث زیاده روی کرده اند که دیگر نمیشود گفت دو جبهه ی اصولگرایی و اصلاح طلبی! بنده شخصا با این قصه مخالفم! اصولگراهایی داریم که طمع قدرت مستشان کرده است!
ما فقط آرزوی تصدی یک جبهه را داریم آنهم خدمتگذاران...
یکشنبه 29 اردیبهشت 1392 05:35 ب.ظ
سلام
صد و خورده ای درصد با حرفتون موافقم! متاسفانه بسیاری از دوستان در سراسر کشور چه در بحث شوراها و چه در بحث ریاست جمهوری کلا راه را اشتباه گرفته اند! فلان گروه سیاسی غالب شوند که چه؟ بحث خدمت است آقا جان! نوکری برای امت اسلامی! شورای شهر اصلا جنبه سیاسی نباید داشته باشد! سیاسیون میتوانند بیایند ولی سیاسی کاری ممنوع! آنهم در اصفهان!!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Instagram
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای نیم من + شما محفوظ است